CHAMP DE MARS
35 Avenue de Suffren, 75007 PARIS Actuellement ferméWelcome to your Nicolas wine merchant in PARIS
Small or large occasions, corporate gifts, gift cards, we are at your disposal to help you find the wine, champagne and spirits you need.
All of our products can be packaged in neat gift packaging
Click and collect: You can equally reserve your items on our website, pay online, and collect them in store.
A large selection of white and rosé wines, champagnes and beers is available chilled for your last minute occasions.
Your wine merchant offers 2kg bags of ice cubes or crushed ice to take away. Very practical for all your last minute events or for a picnic!
Don’t forget to ask for your loyalty card: it offers you exclusive gifts, discounts, invitations to prestegious events and many other surprises…
To keep up to date with your store, follow us on our social media, Instagram and Facebook.
Nous prenons soin de vos vins depuis 1822
Horaires
Idées cadeaux
Services
- e-reservation
- Call & Pay
- Ice service
- Nicolas@home in 3 hrs
- Chilled wines and champagnes
- Intervina: your deliveries in France and Europe
Modes de paiement
-
CB/VISA/Mastercard -
Espèces -
CB/AMEX sans contact -
Apple Pay -
Carte cadeaux NICOLAS -
VAD
Langues
-
Spanish -
English -
Chinese -
German -
Italian -
Dutch -
French -
Russian
Les suggestions de votre caviste
-
SOURCE DE ROSEBLOOD BLANC VinMéditerranée Coteaux varois en Provence AOC 202512, € 50 12.50soit 16,67 € / litre
Bouteille de 75 cl -
TANDEM NEIPA FAUTEUSE DE TROUBLE BièreHauts de France6, € 90 6.90soit 9,2 € / litre
Bouteille de 75 cl -
CHANDON GARDEN SPRITZ (Boisson aromatisée à base de vin) Boisson aromatisée à base de vin19, € 90 19.90soit 26,53 € / litre
Bouteille de 75 cl -
LES JAMELLES SPRITZ CITRON BASILIC Cocktail8, € 90 8.90soit 11,87 € / litre
Bouteille de 75 cl
S'y rendre